W niedzielę 26 września, tradycyjnie o godzinie 15:00, podejmiemy na Arenie Radunia innego beniaminka i zarazem naszego sąsiada w tabeli – Wisłę Puławy. To drugi z rzędu mecz rozgrywany w Stężycy i liczymy na kolejne punkty oraz zachowanie miana niepokonanych w naszej Twierdzy Radunia!

Wisła Puławy to przedwojenny klub założony w kwietniu 1923 roku i reaktywowany po wojnie w 1948 roku. W latach 60. i 70. drużyna występowała w klasie okręgowej i międzywojewódzkiej. W 1982 puławianie awansowali po raz pierwszy do III ligi centralnej, zaś w latach 90. grali głównie w IV lidze. Po reorganizacji rozgrywek przeprowadzonej po sezonie 2007/08, drużyna Wisły rozegrała jeden sezon w IV lidze, dwa w III lidze oraz pięć w II lidze. 10 czerwca 2016 klub z Powiśla zanotował historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy, ale już po jednym sezonie spadł ponownie do II, a następne trzy lata spędził w III lidze. Biało-niebiescy z Puław mogą także pochwalić się zdobyciem Pucharu Polski na szczeblu Lubelskiego ZPN w roku 2009 oraz 5-krotnym dotarciem do 1/16 finału PP na szczeblu centralnym.

Wisła swoje mecze rozgrywa na stadionie MOSiR w Puławach mogącym pomieścić ponad 4 tysiące widzów i dysponującym sztucznym oświetleniem. Trenerem Dumy Powiśla jest od listopada 2019 roku 49-letni Mariusz Pawlak, były piłkarz m.in: Lechii Gdańsk, Polonii Warszawa czy Dyskoboli Grodzisk Wlkp. Natomiast jako szkoleniowiec pracował już w: Gryfie Wejherowo, GKS-ie Bełchatów oraz Olimpii Grudziądz.

W ubiegłym sezonie puławianie bezapelacyjnie wygrali grupę IV trzeciej ligi i jako pierwsi zapewnili sobie w czerwcu awans na szczebel eWinner 2. Ligi. Przed startem sezonu w ekipie trenera Pawlaka zaszły tylko nieznaczne zmiany. Z klubu odeszło 7. mniej znaczących piłkarzy, a w ich miejsce do Wisły trafiło 5. nowych zawodników.

Do podstawowych w tym sezonie należą młodzieżowi pomocnicy: Daniel Banach sprowadzony z Radomiaka i Piotr Lisowski z rezerw Korony Kielce oraz dwaj obcokrajowcy: 27-letni Portugalczyk – Carlos Daniel i rezerwowy zwykle 20-letni Urugwajczyk z australijskim paszportem – Dylan Ruiz-Diaz, ściągnięty ze… Sportisu Łochowo. Ciekawostką jest także obrońca Ariel Wawszczyk, który zdążył rozegrać 5 spotkań w barwach Motoru Lublin, żeby we wrześniu zasilić Wisłę.

Jednakże najbardziej rozpoznawalnym i zarazem najbardziej niebezpiecznym piłkarzem biało-niebieskich jest z pewnością skuteczny napastnik Adrian Paluchowski, z przeszłością w Ekstraklasie (Legia i Termalica). Snajper Wisły w III lidze trafił aż 28 razy, a w aktualnym sezonie zdążył już w 9. spotkaniach 7-krotnie dziurawić siatkę rywali, pokonując bramkarzy: GKS-u Bełchatów, Garbarni Kraków, Pogoni Grodzisk i dwukrotnie Sokoła Ostróda i w ostatniej kolejce Stali Rzeszów. Przeszłość ekstraklasową mają także: czeski obrońca Lukasz Kubań (1. FC Slovaćko i Sandecja NS), pomocnicy Bartłomiej Bartosiak (GKS Bełchatów 23/3 gole) i Łukasz Kacprzycki (Lechia Gdańsk 13/0) oraz napastnik Emil Drozdowicz (Polonia Bytom, Termalica i Wisła Płock, w sumie 27/2).

Duma Powiśla dotychczas zgromadziła na koncie 14 punktów, czyli tylko jeden mniej niż Radunia i plasuje się aktualnie na 7. pozycji z bilansem bramkowym 16:13. Podopieczni trenera Pawlaka nieco lepiej spisuja się na własnym boisku (2-2-1, bramki 8:6) niż na wyjazdach (2-0-2, 8:7). W gościach puławianie przegrali wysoko 1:3 w Kaliszu i aż 1:4 we Wronkach z rezerwami Lecha, za to zdołali wygrac 4:0 w Ostródzie z Sokołem, a także 2:0 z innym beniaminkiem – Pogonią Grodzisk Maz.

W naszej drużynie nikt nie narzeka na kontuzję, natomiast trener Sebastian Letniowski nie będzie mógł skorzystać z usług Dmytro Bashlaia, który musi pauzować po 4. żółtej kartce otrzymanej w ostatnim wygranym 3:0 u nas meczu z Olimpią Elbląg. W jego miejsce może zagrać Sebastian Murawski, ale być może trener Letniowski zdecyduje się na powrót do koncepcji gry na dwóch tylko stoperów, czyli czwórką w obronie.

Stężyckie Kanarki są w tym sezonie niepokonane w swojej Twierdzy Radunia. Wygraliśmy dotąd komplet pięciu meczów, mając imponujący bilans bramkowy 9:1 i pod tym względem jesteśmy najlepsi w całej lidze. Oby ta piękna seria była kontynuowana także w najbliższą niedzielę. Serdecznie zapraszamy kibiców 26 września, na godz. 15:00 na stadion przy ulicy Abrahama 11. Wstęp tradycyjnie BEZPŁATNY!

Zestaw par 10. kolejki eWinner II ligi:

24 września (piątek):
Garbarnia Kraków – GKS Bełchatów, godz. 15:00, sędzia: Szymon Łężny (Kluczbork).

25 września (sobota):
Pogoń Grodzisk Maz. – Motor Lublin, godz. 13:00, sędzia: Paweł Kukla (Kraków).
Sokół Ostróda – Ruch Chorzów, godz. 16:00, sędzia: Filip Kaliszewski (Gdańsk).
KKS 1925 Kalisz – Hutnik Kraków, godz. 18:00, sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).

26 września (niedziela):
Wigry Suwałki – Śląsk II Wrocław, godz. 15:00, sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).
Radunia Stężyca – Wisła Puławy, godz. 15:00, sędzia: Szymon Lizak (Poznań).
Chojniczanka Chojnice – Pogoń Siedlce, godz. 16:00, sędzia: Rafał Rokosz (Katowice).
Olimpia Elbląg – Lech II Poznań, godz. 18:15, sędzia: Albert Różycki (Łódź).
Stal Rzeszów – Znicz Pruszków, godz. 19:00, sędzia: Robert Marciniak (Kraków).