W ramach 9. kolejki spotkań eWinner 2. Ligi zmierzymy się z będącą na fali i znajdującą się w czołówce tabeli – Olimpią Elbląg. Spotkanie rozegrane zostanie na Arenie Radunia w niedzielę 19 września. Pierwszy gwizdek tradycyjnie o godzinie 15:00. Wstęp na mecz oczywiście darmowy!

Stężyckie Kanarki są najbardziej bezkompromisowe w całej 2. lidze. Dotychczas wygraliśmy 4 domowe spotkania na Arenie Radunia i doznaliśmy 4. wyjazdowych porażek. Przed nami teraz dwa mecze u siebie z rzędu (z Olimpią oraz Wisłą Puławy 26.09), więc spora okazja na podreperowanie dorobku punktowego.

Związkowy Klub Sportowy Olimpia Elbląg został założony w 1945 roku, choć na samym początku nazywał się Syrena, a następnie Stocznia nr 14. W swojej historii klub posługiwał się także nazwami: Ogniwo, Budowlani, Stal, Turbina, czy Polonia Olimpia. W klubie z Elbląga, oprócz sekcji piłkarskiej funkcjonują także: tenisowa, zapaśnicza oraz kajakarska.

Największymi osiągnięciami gości są 8. lokata na zapleczu dzisiejszej Ekstraklasy w sezonie 1986/87, 1/8 finału Pucharu Polski 10 lat wcześniej i 9-krotne zdobycie pucharu na szczeblu OZPN. Dodatkowo także wicemistrzostwo Polski juniorów w roku 1989. W sumie Olimpia spędziła aż 9 sezonów na zapleczu polskiej ekstraklasy.

Ewenementem na szczeblu centralnym jest fakt – iż klubowi z Elbląga od czerwca 2013 roku prezesuje Paweł Guminiak – ksiądz proboszcz miejscowej parafii! Najbardziej znanymi wychowankami Olimpii są: pomocnik Adam Fedoruk (były reprezentant Polski, uczestnik Ligi Mistrzów z Legią Warszawa), bramkarz Bartosz Białkowski (reprezentant Polski, zawodnik m.in. angielskiego Ipswich Town), oraz napastnik Maciej Bykowski (były gracz m.in. Polonii Warszawa i greckiego Panathinaikosu Ateny).

Przed sezonem w ekipie Związkowych doszło do dużej rewolucji. Z klubem z Agrykoli pożegnało się aż 15 piłkarzy, a ich miejsce zajęło 18. nowych zawodników. Z poważniejszych ubytków warto wspomnieć dwa. Po 5. latach z Elblągiem pożegnał się doświadczony stoper i podpora defensywy – Tomasz Lewandowski, a nasze barwy zasilił rasowy snajper – Janusz Surdykowski, który w ubiegłym sezonie, w 32 spotkaniach zdobył 16 goli dla Olimpijczyków, czym znacznie przyczynił się do ich utrzymania.

Zresztą nie tylko popularny Surdyk ma miłe wspomnienia z gry dla Olimpii. Barwy klubu z Elbląga w przeszłości przywdziewali także inni nasi piłkarze. W latach 2015-18 bramkarz Kacper Tułowiecki. Jeszcze dłużej, bo w sezonach od 2012 do 2018 pomocnik Radosław Stępień, a w okresie 2014-18 inny gracz środka pola – Damian Szuprytowski. Najkrócej, bo tylko sezon 2019/20 w Elblągu spędził z kolei – Michał Miller.

Olimpia aktualnie zalicza się do najlepszych drużyn w lidze. W ubiegłym sezonie elblążanie utrzymali się dopiero w ostatniej kolejce, ale w bieżącym sezonie są rewelacją rozgrywek. W 8. spotkaniach żółto-biało-niebiescy zgromadzili 15 punktów, co daje im 4 lokatę i o 3 oczka wyprzedzają naszą drużynę. Na ten dorobek składają się: 4 wygrane, 3 remisy i tylko jedna porażka 0:1 z Wigrami w Suwałkach, która przydarzyła się podopiecznym trenera Tomasza Grzegorczyka ponad miesiąc temu.

Od tego momentu Olimpijczycy są w lidze niepokonani. Drużyna z Żuław Wiślanych nie strzela może zbyt wiele bramek, bo dotąd zaledwie 8, ale za to posiada jedną z najbardziej szczelnych defensyw w rozgrywkach. Doświadczony bramkarz Andrzej Witan, który w ostatnim spotkaniu doznał bolesnej kontuzji nogi, skapitulował dotąd tylko 5-krotnie! Dość powiedzieć, że nie dał się na wyjeździe pokonać nawet liderowi z Rzeszowa.

Jeśli chodzi o przedsezonowe wzmocnienia, to na uwagę zasługuje ściągnięcie na Żuławy pierwszoligowców, m.in.: stopera Michała Czarnego z Puszczy Niepołomice, obrońcy Miłosza Kałahura z Sandecji Nowy Sącz, czy napastników Piotra Kurbiela z GKS-u Katowice i Piotra Winsztala z GKS-u Bełchatów. Dodatkowo ekipę trenera Grzegorczyka zasili także dwaj obcokrajowcy: francuski obrońca Elias El Bouh, który przyszedł ze Stali Stalowa Wola oraz portugalski pomocnik João Guilherme z Oriental Dragon FC.

W naszym zespole ponownie nikt nie pauzuje z powodu kartek, a w dodatku do dyspozycji trenera Sebastiana Letniowskiego będą już także bramkarz Michał Leszczyński oraz młodzieżowy pomocnik Bartosz Kuźniarski. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców w niedzielę o 15:00 na Arenę Radunia przy Abrahama 11 – wstęp BEZPŁATNY. Jeśli ktoś jednak nie będzie mógł osobiście pofatygować się na stadion w Stężycy, to transmisję może obejrzeć w aplikacji mobilnej eWinner (bezpłatnie) oraz dzięki platformie SPORTIZE (w aplikacji mobilnej i na stronie www.sportize.pl).

Zestaw par 9. kolejki eWinner II ligi:

17 września (piątek):
Śląsk II Wrocław – KKS 1925 Kalisz, godz. 14:30, sędzia: Marcin Bielawski (Katowice).

18 września (sobota):
GKS Bełchatów – Lech II Poznań, godz. 12:30, sędzia: Daniel Kruczyński (Żywiec).
Wisła Puławy – Stal Rzeszów, godz. 16:00, sędzia: Paweł Dziopak (Tychy).
Znicz Pruszków – Sokół Ostróda, godz. 16:00, sędzia: Mariusz Korpalski (Toruń).
Motor Lublin – Garbarnia Kraków, godz. 17:00, sędzia: Mateusz Jenda (Warszawa).
Ruch Chorzów – Wigry Suwałki, godz. 18:00, sędzia: Marcin Kochanek (Opole).

19 września (niedziela):
Pogoń Siedlce – Pogoń Grodzisk Mazowiecki, godz. 14:00, sędzia: Damian Krumplewski (Olsztyn).
Radunia Stężyca – Olimpia Elbląg, godz. 15:00, sędzia: Maciej Pelka (Poznań).
Hutnik Kraków – Chojniczanka Chojnice, godz. 16:00, sędzia: Marcin Szrek (Kielce).