Po niedzielnej wygranej w Stężycy ze zdecydowanym autsajderem – Sokołem Ostróda, tym razem udamy się na drugi koniec Polski, a naszym rywalem będzie lider tabeli eWinner 2. Ligi i zarazem zdecydowany faworyt do awansu – Stal Rzeszów! Spotkanie w stolicy Podkarpacia rozegrane zostanie w niedzielę 12 września o godz. 12:20, a bezpośrednią transmisję tego meczu pokaże stacja TVP Sport.

Klub Stal Rzeszów został założony w 1944 roku jako Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego PZL Rzeszów. Natomiast od maja 1949 roku klub przyjął już dzisiejszą nazwę ZKS Stal. Swoje mecze domowe Stalowcy rozgrywają na stadionie miejskim przy Hetmańskiej 69 – mogącym pomieścić prawie 13 tysięcy kibiców i dysponującym sztucznym oświetleniem.

Rzeszowska Stalówka spędziła w 1 Lidze (ówczesnej Ekstraklasie -przyp. red.) aż 11 sezonów. W najwyższej klasie rozgrywkowej piłkarze z ulicy Hetmańskiej występowali nieprzerwanie w latach 1962-1972, a także w sezonie 1975/76. Najwyżej uplasowali się na 7. miejscu w rozgrywkach 1965/66. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy Żurawie z Podkarpacia zajmują 35 miejsce.

Największym sukcesem Stali jest oczywiście zdobycie Pucharu Polski w edycji 1974/75, gdzie po bezbramkowym finale na stadionie Cracovii pokonali oni w rzutach karnych ROW Rybnik. dzięki czemu w kolejnym sezonie dotarli do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie najpierw 4:0 i 4:1 pokonali norweski Skeid Fotball, by następnie odpaść z walijskim Wrexhamem (0:2 i 1:1 w rewanżu).

Aktualnie trwa w Rzeszowie powolna i systematyczna odbudowa marki Stal, której celem jest nawet powrót na najwyższy szczebel rozgrywkowy w kraju. Za tymi działaniami idzie także systematyczna praca w Akademii Piłkarskiej z młodzieżą. Dość powiedzieć, że aktualnie nasz niedzielny gospodarz może pochwalić się 3 zespołami występującymi już na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów, w kategoriach U18, U17 oraz U15.

W Stali przed startem rozgrywek nikt nie ukrywał, że celem dla drużyny trenera Daniela Myśliwca jest bezpośredni awans na zaplecze Ekstraklasy. W Rzeszowie poprzedni sezon spisano na straty. Biało-niebiescy zakończyli go na zaledwie 10. pozycji ze stratą 20. punktów do miejsc awansowych, z drugiej strony Stalowcom zabrakło zaledwie dwóch oczek żeby zagrać w fazie barażowej.

Dlatego przed startem nowych rozgrywek w klubie poczyniono solidne wzmocnienia w postaci transferów piłkarzy mających na koncie jeszcze niedawno występy w Ekstraklasie m.in.: obrońcę Pawła Oleksego (91 meczów / 5 bramek), pomocników Krzysztofa Danielewicza (92/3), Patryka Małeckiego (274/38), czy też serbsko-polskiego napastnika – Andreja Prokića (z bilansem 49/3). Biało-niebieskich zasilili także: Słowak Samuel Kuc z FC Koszyce, pomocnik Bartłomiej Pocozbut z Widzewa oraz młodzieżowy napastnik z Termaliki – Bartosz Snopczynski.

Taka strategia na razie przynosi włodarzom klubu z Rzeszowa znakomite wyniki. Tegoroczne rozgrywki Stal rozpoczęła od 6. wygranych z rzędu. W pokonanym polu zostawiła u siebie: Garbarnię 5:1, Chojniczankę 2:0, Wigry 2:1, a na wyjeździe: Pogoń Grodzisk 3:1, KKS Kalisz 2:0 i Sokoła 3:0. Rozpędzonego lidera dopiero przed tygodniem zatrzymali piłkarze Olimpii Elbląg, którzy urwali punkty gospodarzom – remisując bezbramkowo w Rzeszowie. Jak widać, tendencja wyników Żurawi w domowych meczach jest… spadkowa, więc trzymajmy kciuki za dobry występ stężyckich Kanarków na Podkarpaciu i powrót na Kaszuby z tarczą.

Zestaw par 8. kolejki eWinner II ligi:

10 września (piątek):
Garbarnia Kraków – Pogoń Siedlce, godz. 16:00, sędzia: Marek Śliwa (Kielce).

11 września (sobota):
Lech II Poznań – Motor Lublin, godz. 13:00, sędzia: Karol Arys (Szczecin).
Wigry Suwałki – Znicz Pruszków, godz. 16:00, sędzia: Damian Gawęcki (Kielce).
Sokół Ostróda – Wisła Puławy, godz. 16:00, sędzia: Piotr Szypuła (Bielsko-Biała).
Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Hutnik Kraków, godz. 16:30, sędzia: Mariusz Myszka (Stalowa Wola).
Chojniczanka Chojnice – Śląsk II Wrocław, godz. 17:00, sędzia: Piotr Idzik (Poznań).
KKS 1925 Kalisz – Ruch Chorzów, godz. 18:00, sędzia: Sebastian Tarnowski (Wrocław).
Olimpia Elbląg – GKS Bełchatów, godz. 19:00, sędzia: Konrad Aluszyk (Toruń).

12 września (niedziela):
Stal Rzeszów – Radunia Stężyca, godz. 12:20, sędzia: Piotr Rzucidło (Warszawa).